Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den özür diledi

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya nisan ayında sağlanan askeri yardımlarda aylar süren gecikmeden dolayı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den özür diledi.

İkinci Dünya Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından Normandiya Çıkarması’nın 80’inci yıldönümü dolayısıyla Fransa’da bulunan iki lider, başkent Paris’te bir araya geldi. Zelenskiy’e “Yanınızdayız” mesajı veren ABD Başkanı, Ukrayna’ya 225 milyon dolarlık yeni yardım paketini duyurdu. Öte yandan Biden, nisan ayında imzaladığı ve Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri destek öngören yardım paketinin ABD Kongresi’nden geçiş sürecinde aylar süren bir gecikme yaşanmasından dolayı Zelenskiy’den özür diledi.

‘HAFTALARCA SÜREN BİLMEME HALİ İÇİN ÖZÜR DİLERİM’

Reuters’ın aktardığına göre, Biden, konuşmasında, yardımın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili belirsizliğe işaret ederek, “Haftalarca süren bilmeme (hali) için özür dilerim. Çok muhafazakar bazı (Kongre) üyelerimiz engel oluyordu. Ama hallettik, sonunda” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de ABD’nin askeri, mali ve insani desteği için Biden’a teşekkür etti. Zelenskiy, İngilizce yaptığı konuşmasında, “Bizimle kalmanız çok önemli. Kongre’deki bu iki partili destek, bu birliğin içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin, tüm Amerikan halkının Ukrayna ile kalması çok önemli, ABD’nin tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda insan hayatını, Avrupa’yı kurtarmak için yaptığı gibi…” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, yaklaşık 6 ay süren Ukrayna’ya yeni askeri destek çalışmalarının ardından 24 Nisan’da Ukrayna’ya 61 ve İsrail’e 26 milyar dolarlık yardım öngören paketi imzalamıştı. ABD Kongresi’nde siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle Ukrayna’ya sağlanması öngörülen 61 milyar dolarlık askeri destek paketinde gecikme yaşanmıştı.

NATO: UKRAYNA’NIN RUSYA’DAKİ MEŞRU HEDEFLERİ VURMA HAKKI VAR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İsveç’e ziyareti sırasında Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni NATO üyesi İsveç’i ziyaret eden Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

AA’nın aktardığına göre, NATO Genel Sekreteri, burada yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın ‘meşru müdafaa hakkı’ olduğunu ve bu hakkın ‘saldıran taraf olan Rusya’nın topraklarındaki meşru askeri hedefleri vurmayı da içerdiğini’ ifade etti.

Stoltenberg, İsveç’in kolektif savunma ve güvenliğe farklı yollarla katkı sağladığını belirterek NATO’nun Ukrayna’ya sağladığı destek konusunda da ‘iyi ve güçlü’ bir çerçeve oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Şubat 2022’den bu yana devam enden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmede bulunan Stoltenberg, “NATO’nun Ukrayna’ya uzun vadeli taahhüdü ne kadar güçlü olursa Ukrayna’daki savaş o kadar yakın zamanda bitebilir” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir